پی سی مرورگر

!آنلاین، بدون نگرانی، مرورگر خود را امروز به‌روزرسانی کنید

اکستنشن صدای کرومیوم مرورگر کروم پس از نگرانی‌ها در خصوص استراق سمع غیرفعال شد

Admin26 ژوئن 2015 اخبار گوگل کروم گوگل کروم

ok-google

گوگل یک افزونه را پس از وارد شدن اتهاماتی بر آن، مبنی بر اینکه این افزونه به صورت محرمانه و به جهت استراق سمع برای کاربران کرومیوم یعنی خواهر متن‌باز مرورگر کروم نصب شده بود، حذف کرده است.

همانطور که صبح امروز و در گزارش قبلی پی سی مرورگر در این خصوص نوشتیم، این موضوع در ابتدا در نیمه اول خردادماه مطرح شد، زمانی که باگی در ردیاب باگ دبیان ضبط شد. به نظر می‌رسید که کرومیوم نسخه ۴۳، یک افزونه باینری را از گوگل دانلود می‌کرد و هیچ راهی برای متوقف کردن دانلود یا دیدن سورس کد آن افزونه وجود نداشت.

این افزونه که Chrome Hotword نام دارد قابلیت Ok, Google را امکان‌پذیر می‌کند. با اینکه به صورت پیش‌فرض غیرفعال است، زمانی که هردو کروم و کرومیوم از گوگل به عنوان موتور جست‌وجوی اصلی استفاده می‌کردند، می‌توانست به صورت دائمی به صداهای میکروفون گوش داده و در صورت شنیدن OK Google فوراً فعال شود و به پرسش‌ها پاسخ دهد.

نگرانی در مورد هدف و کار این افزونه از دو بخش، در روشی که مرورگر وجود یا عدم وجود این افزونه را فاش کرده، تشکیل می‌شود. یکی لیست افزونه‌ها که در chrome://extensions/ نشان داده شده Hotword را نشان نمی‌داد و برعکس این، در صفحه خود Hotword یعنی chrome://voicesearch/ گفته شده بود که این افزونه، به صورت پیش‌فرض فعال بوده و به میکروفون دسترسی دارد.

اینکه گوگل در خفا برنامه‌ای را نصب کند و بتواند از میکروفون استفاده کند (و هر چیزی را که شنیده به خالق خود گزارش دهد) همچنین این کار را نه‌تنها در مرورگر کروم با متن نیمه بسته خود، بلکه در مرورگر رایگان و متن‌باز کرومیوم انجام دهد، به نظر عمل فاحشی برای نقض حریم خصوصی افراد بود.

این افزونه قرار بود عبارت OK Google را به صورت محلی تشخیص داده و تنها عباراتی که باید جست‌وجو شوند را به گوگل ارسال کند، اما هیچ سورس کدی در دسترس نیست. هیچ راه آسانی برای مشخص کردن این امر وجود ندارد. می‌توان عبارات دیگری را در آن گنجاند تا در صورت شنیده شدن، انتقال صدا را شروع کند و کسی که در گوگل کار نمی‌کند، از آن عبارت اطلاع نخواهد داشت.

این موضوع بعد از نوشتن شدن دو مقاله یکی در وب‌سایت linux Weekly news و دیگری توسط Rick Falkvinge مؤسس سوئدی حزب Pirate، سروصدای زیادی به پا کرد.

در باگ ضبط‌شده در ردیاب باگ کرومیوم، گوگل توضیحاتی را در قبال این باگ ارائه داد. کروم و کرومیوم قابلیت‌های زیادی را در قالب افزونه در خود دارند که گوگل آنها را افزونه‌ی جزء می‌خواند. برخی جاسازی شده‌اند؛ باقی به صورت خودکار زمانی که مرورگر در حال کار است، دانلود می‌شوند. به صورت پیش‌فرض، افزونه‌های جزء در کنار افزونه‌های معمولی که در chrome://extensions/ وجود دارند، ذکر نمی‌شوند؛ اما دستوری خطی به شرح –show-component-extension-option وجود دارد که آنها را نمایش می‌دهد.

به‌طور مشابه، توسعه‌دهندگان گوگل توضیح دادند که صفحه‌ای که فعال بودن افزونه Hotword را نشان داده، به‌ غلط تفسیر شده است. در آن متن، فعال به معنی بارگذاری شده یا در حال شنود نیست؛ تنها معنی غیرفعال نبودن را می‌دهد. این افزونه تا زمانی که OK Google فعال نباشد واقعاً دایر نخواهد بود. می‌توان از مدیریت وظیفه یا Task Manager خود کروم، صحت این مطلب را بررسی کرد. در این قسمت اگر افزونه‌های بارگذاری شده را ببینید، متوجه می‌شوید که افزونه‌ی متعلق به Hotword به صورت پیش‌فرض بارگذاری نشده است.

تیک OK Google را بگذارید و این افزونه می‌تواند بارگذاری شود. بااین‌حال این‌گونه نیست که با یک‌بار بارگذاری، فعال هم بماند. زمانی که آن را فعال کنید، بارگذاری می‌شود و چند ثانیه بعد به وضعیت قبلی خود بازمی‌گردد. متعاقباً، تنها زمانی که تب جدیدی را باز کنید یا به آدرس google.com بروید، بارگذاری خواهد شد (زیرا جعبه‌ای برای جستجو در آن تعبیه شده است). از این صفحه به جای دیگری بروید یا OK Google را غیرفعال کنید، چند ثانیه بعد افزونه دوباره غیرفعال می‌شود.

حتی اگر OK Google را غیرفعال کرده باشید با باز کردن کروم افزونه به مدت چند ثانیه بارگذاری خواهد شد.

این بارگذاری شدن و به حالت قبلی بازگشتن مداوم، تجربه‌ای که توسعه‌دهنده آقای Ofer Zelig به دست آورده را توضیح می‌دهد. وی مشاهده کرده بود که چراغ وب کم او، بعضی‌اوقات روشن می‌شد (این چراغ هرگاه که وب کم یا میکروفون در دسترس قرار گرفته باشند، روشن خواهد شد). این روشن شدن‌ها با باز کردن صفحه اصلی گوگل یا باز کردن تب جدید همزمان بود.

به نظر نمی‌رسد که برای کاربران کروم مشکل جدی به وجود بیاید. کاربران گوگل مجبور هستند که کمتر یا بیشتر به گوگل اعتماد کنند. چراکه این مرورگر کاملاً متن‌باز نیست و قسمتی از آن به صورت اختصاصی، برای خود گوگل است. اینکه در صورت غیرفعال بودن OK Google در زمان اجرای کروم، افزونه حتی برای چند ثانیه بارگذاری شده و بعد از بین می‌رود چندان خوشایند کاربران نیست. شاید این تنها سیستم کار افزونه‌های گوگل باشد، اما با انتظارات کاربر تناقض دارد.

برای کرومیوم، شرایط اندکی پیچیده است. یکی از دلایلی که مردم از برنامه‌های متن‌باز استفاده می‌کنند، بررسی دقیق این‌که درون برنامه چه اتفاقی می‌افتد است. پس دانلود و نصب افزونه باینری بسته بدون دخالت کاربر، با منش این افراد تناقض خواهد داشت.

در همین راستا، امروز توسعه‌دهندگان گوگل اعلام کردند که تغییراتی را در کرومیوم اعمال خواهند کرد؛ از امروز نسخه‌های ۴۵ کرومیوم، به صورت خودکار قسمت‌های جدید را دانلود نخواهند کرد.

 

 

 

 

 

منبع

 

مرجع دانلود مرورگر و افزونه حقوق مطالب، تصاوير و طرح قالب براي سايت p30mororgar محفوظ است.
.Copyright © 2012-2022 p30mororgar.ir All rights reserved
پي‌سي‌مرورگر حامي خليج فارس