پی سی مرورگر

!آنلاین، بدون نگرانی، مرورگر خود را امروز به‌روزرسانی کنید

ساخت افزونه اختصاصی برای مایکروسافت اج یا کپی‌برداری از کروم؟

Admin7 آوریل 2016 اخبار اینترنت اکسپلورر اخبار مایکروسافت اج مرورگر مایکروسافت

edge-extensions-turn-off-the-lights

به نظر می‌رسد، مایکروسافت برای مرورگر اج برنامه‌های بلندمدتی در نظر دارد. به‌طوری که در هر مقطع زمانی ویژگی جدیدی به این مرورگر اضافه می‌کند. تعامل خوب این مرورگر با دستیار مجازی کورتانا و یادداشت‌نویسی روی صفحات وب از جمله ویژگی‌های شاخص کورتانا به شمار می‌روند. اما پشتیبانی از افزونه‌ها از جمله قابلیت‌های مهمی است که اگر به درستی به آن پرداخته شود، نه تنها کاربران عادی بلکه توسعه‌دهندگان وب را نیز به سمت این مرورگر جذب خواهد کرد.

مایکروسافت هفته گذشته اقدام به عرضه تعداد محدودی از افزونه‌های ویژه مایکروسافت اج کرد. هر چند تعداد افزونه‌های عرضه شده کم بودند اما در نوع خود حرکت مهم و تأثیرگذاری به شمار می‌روند. به‌طوری که این اقدام را می‌توان در جهت ثبات، توسعه و پیشرفت مایکروسافت اج ارزیابی کرد. لازم به توضیح است این افزونه‌ها در حال حاضر تنها در اختیار اینسایدرها قرار دارند و هنوز در مراحل ابتدایی هستند. این عدم پیشرفته بودن افزونه‌ها به ویژه در زمان نصب آنها موضوعی کاملا بدیهی است. به دلیل وجود یکسری محدودیت‌های فنی در مقطع فعلی نباید در انتظار افزونه‌های قدرتمندی باشید.

اولین افزونه ثالثی که برای مایکروسافت اج ارائه گردیده است Turn off the lights نام دارد که برای تاریک کردن بخش‌هایی از صفحه‌نمایش در موارد خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این افزونه با این هدف طراحی شده است تا به هنگام مشاهده محتوای ویدیویی که در صفحات وب قرار گرفته است، بخش‌های دیگر صفحه‌نمایش را تاریک کند. به‌طوری که کاربر نیازی به تمام صفحه کردن ویدیوها نداشته باشند. این‌کار باعث می‌شود تا ویدیو قرار گرفته در صفحه برجسته‌تر نمود پیدا کرده و کاربر با تمرکز بیشتری به تماشای محتوای ویدیویی بپردازد. لازم به توضیح است این افزونه پیش از این برای مرورگرهای کروم و فایرفاکس عرضه شده بود. این اولین افزونه‌ای است که به غیر از افزونه‌های تولید شده توسط مایکروسافت طراحی و عرضه شده است. نصب این افزونه نیز همانند افزونه‌های قبلی بوده، به‌طوری که کاربر ابتدا باید آن‌را دانلود کرده و بعد از باز کردن آن در پوشه‌ای، آدرس پوشه موردنظر را به مایکروسافت اج اعلام دارد. البته با توجه به این‌که تعداد توابع موجود برای افزونه‌ها در شرایط فعلی دارای محدودیت است، در نتیجه افزونه‌های فعلی آن‌گونه که باید دارای گزینه‌های متعدد نیستند.

البته همان‌گونه پیش‌تر عنوان کردیم در آینده فرآیند دانلود افزونه‌ها از طریق فروشگاه ویندوز خواهد بود. این بدان معنا است که افزونه‌ها به لحاظ کیفی باید مجوزهای لازم را اخذ کرده باشند تا مجوز ورود به فروشگاه ویندوز را داشته باشند. اما ویژگی پشتیبانی از افزونه‌ها در مایکروسافت اج به شرطی موفق خواهند بود که تعداد آنها زیاد و ساده باشند. همچنین کاربران باید به راحتی به آنها دسترسی داشته باشند و به کارگیری آنها پیچیده نباشد. مایکروسافت پیش از این اعلام کرده بود که امکان به‌کارگیری افزونه‌های کروم در مرورگر مایکروسافت اج را فراهم خواهد آورد. بر همین اساس جابوب روسی از مهندسان تیم سازنده مرورگر مایکروسافت اج اعلام کرده است، مایکروسافت در حال طراحی ابزاری برای استفاده از افزونه‌های کروم در مایکروسافت اج است. البته او در بخشی از صحبت‌های خود گفته است که توابع مورد استفاده در افزونه‌های دو مرورگر با یکدیگر یکسان نخواهند بود و در نتیجه کاربران در زمان به کارگیری افزونه‌های کروم در مایکروسافت اج تغییراتی را مشاهده خواهند کرد. او در همین ارتباط افزود: “اولین گروه از افزونه‌ها به‌طور کامل از طریق فروشگاه ویندوز به صورت عمومی در دسترس کاربران قرار خواهند گرفت.”

در ظاهر چنین به نظر می‌رسد که مایکروسافت شاید انتظار ندارد یا آن‌گونه که باید برای عرضه افزونه‌ها آماده نیست. این موضوعی است که در دراز مدت ممکن است منجر به سقوط محبوبیت مایکروسافت اج شود.

 

 

 

 

 

منبع

 

مرجع دانلود مرورگر و افزونه حقوق مطالب، تصاوير و طرح قالب براي سايت p30mororgar محفوظ است.
.Copyright © 2012-2023 p30mororgar.ir All rights reserved
پي‌سي‌مرورگر حامي خليج فارس