پی سی مرورگر

!آنلاین، بدون نگرانی، مرورگر خود را امروز به‌روزرسانی کنید

جزئیات بیشتر از پروژه اسپارتان مایکروسافت و تفاوت‌ های آن با اینترنت اکسپلورر در ویندوز 10

Admin27 مارس 2015 اخبار اینترنت اکسپلورر اخبار مایکروسافت اج مرورگر مایکروسافت

Spartan-windows-10

از زمانی که برای اولین بار نام پروژه اسپارتان مطرح شد سوالات زیادی پیرامون ماهیت، هدف طراحی و اهمیت این مرورگر برای ردموندی‌ها در ذهن کاربران نقش بسته است. امروز قصد داریم کمی بیشتر به جزئیات پروژه اسپارتان و تفاوت‌های آن با اینترنت اکسپلورر بپردازیم. با پی سی مرورگر همراه باشید…

برای بررسی پروژه اسپارتان باید به چند سوال مهم پاسخ داده شود. آیا این مرورگر یک ویندوز اَپس “Windows App” یا یک اپلیکیشن دسکتاپ ویندوز است؟ آیا واقعا همان اینترنت اکسپلورر تغییر نام یافته است؟ آیا این مرورگر طوری طراحی شده است که در کنار اینترنت اکسپلورر کار کند یا قرار است تولد آن با مرگ مرورگر قدیمی مایکروسافت همراه باشد؟ و بسیاری سوالات دیگر که با توجه به رویداد ویندوز 10 مایکروسافت در ماه ژانویه به آنها پاسخ می‌دهیم.

در این رویداد ردموندی‌ها اعلام کردند پروژه اسپارتان یک تجربه جدید از وب‌گردی برای ویندوز 10 است و به موتور رندرینگ جدیدی مجهز شده که برای سازگاری با استانداردهای امروزی وب طراحی شده است. پروژه اسپارتان سه قابلیت مهم دارد که باعث می‌شود آن را از دیگر مرورگرها متمایز کند؛ حالت یادداشت برداری که به شما اجازه می‌دهد به کمک قلم استایلوس یا با استفاده از لمس انگشت روی نمایشگر، مستقیما متون خود را روی صفحات وب بنویسید، تجربه مطالعه‌‌ی بدون حواسپرتی به کمک حذف شلوغی‌های بی‌مورد روی صفحات وب و امکان تهیه لیست مطالعه آفلاین و در نهایت سازگاری با دستیار صوتی کورتانا که می‌تواند درباره تعاریف و معانی، مسیرها و اطلاعات مهم دیگر به شما کمک کند.

IE-project-spartan01

خوب تا اینجا پاسخ چند سوال مهم را پیدا کردیم، اما به نظر نمی‌رسد که کافی باشد. به جز ویژگی‌های کاربری زیبا، آیا پروژه اسپارتان نسخه دستکاری شده یا ارتقا یافته اینترنت اکسپلورر 11 است؟ کار موتور رندرینگ جدید پروژه اسپارتان در مقایسه با موتور رندرینگ اینترنت کسپلورر چیست؟ آیا با آمدن اسپارتان، فاتحه اینترنت اکسپلورر خوانده شده است؟

شاید کمی دیر ولی به صورت کاملا موثق، ردموندی‌ها در بلاگ مربوط به IE جزئیات بیشتری از پروژه اسپارتان را منتشر کرده‌اند. این غول نرم‌افزاری تایید کرده که نسل بعدی مرورگر آنها یک ویندوز اَپس “Windows App” است که روی کامپیوترهای شخصی، تبلت‌ها، گوشی‌ها، کنسول‌های بازی و موارد دیگر اجرا خواهد شد. اسپارتان همچون ویندوز 10 به صورت یک سرویس منتشر می‌شود و در نتیجه همانگونه که مایکروسافت اشاره کرده دیگر شماره نسخه‌ای که از آن استفاده می‌کنید مهم نیست و به صورت مداوم می‌توانید آپدیت‌های لازم را دریافت کنید. در این صورت اسپارتان همیشه به روز و جذاب خواهد ماند.

Spartan-Mobile

مایکروسافت برای بازکردن تمام وب‌سایت‌های قدیمی و جدید به صورت کاملا دقیق و در سریعترین زمان ممکن، به هر دو مرورگر اسپارتان و اینترنت اکسپلورر نیاز دارد. برای رسیدن به این هدف، ردموندی‌ها درصدد هستند که از دو موتور رندرینگ در مرورگرهای خود استفاده کنند. گزینه اول (Trident (MSHTML.dll9 است که در حال حاضر روی اینترنت اکسپلورر استفاده می‌شود. با اینکه ترایدنت بعد از انتشار اینترنت اکسپلورر 9 خیلی سریعتر به روز می‌شد، ولی طوری طراحی شده است که همچنان با نسخه‌های قدیمی وب سازگار باشد. این موتور حتی می‌تواند از وب‌سایت‌هایی که برای مرورگرهایی به قدمت اینترنت اکسپلورر 5.5 طراحی شده‌اند نیز پشتیبانی کند. به جز این یادتان باشد که زمان زیادی است اینترنت اکسپلورر روی مکینتاش اپل نیز اجرا می‌شود.

Spartan-Old_0

موتور رندرینگ دوم (Edge (EdgeHTML.dll9 است. این موتور جدید ابتدا به صورت شاخه‌ای از ترایدنت آغاز به کار کرد، اما خیلی زود به یک گزینه جداگانه تبدیل شد. به گفته مایکروسافت، تولید اج از ترایدنت و سپس تقسیم آن به دو بخش به این شرکت اجازه داده‌ تا تمام سرمایه‌گذاری‌های زیرسیستمی اصلی خود طی 5 سال اخیر را حفظ کند و از طرف دیگر به آنها اجازه دهد که تمامی پشتیبانی‌های باقی‌مانده از موتور جدید را حذف کنند. در نتیجه اسپارتان و اینترنت اکسپلورر دو موتور مجزا خواهند داشت که ترایدنت با توجه به آپدیت‌های امنیتی تقریبا بدون تغییر باقی خواهد ماند و اج به عنوان یک سرویس جدید با فناوری و استانداردهای حاشیه‌ای همچنان به روز خواهد شد.

ردموندی‌ها اعلام کرده‌اند موتور پیش فرض اسپارتان و اینترنت اکسپلورر در ویندوز 10 همان Edge خواهد بود که به راحتی وب‌سایت‌های مدرنی چون فیس بوک، توئیتر، آت‌لوک، یوتیوب و وین‌بتا را رندر می‌کند و تنها زمانی که بخواهید به سایت‌های قدیمی دسترسی داشته باشید موقتا به موتور ترایدنت سوئیچ می‌کند. استفاده از موتور ترایدنت ابزاری بسیار مناسب برای بخش‌های تجاری و صاحبان مشاغلی است که هنوز سایت‌های اینترانت خود را از زمان اجرای اینترنت اکسپلورر روی مک آپدیت نکرده‌اند و مشابه این مشاغل زیاد هستند که به موتور ترایدنت مایکروسافت نیاز داشته باشند.

Spartan-New_0

اما به نظر می‌رسد مایکروسافت تصمیم جدیدی گرفته است و موتور ترایدنت (MSHTML.dll) را کاملا از اسپارتان و موتور اج (EdgeHTML.dll) را از اینترنت اکسپلورر ویندوز 10 حذف کرده تا مشتریان ویندوز 10 دو مرورگر جداگانه داشته باشند؛ یعنی اسپارتان فقط با موتور Edge و اینترنت اکسپلورر فقط با موتور Trident کار می‌کند. البته ردموندی‌های ظاهرا برای این تصمیم دلایلی داشته‌اند ولی به نظر می‌رسد در این صورت دیگر مرورگر اسپارتان ویندوز 10 نتواند وب‌سایت‌های قدیمی را اجرا کند. بنابراین کاربران و مشاغلی که به نسخه‌های قدیمی وب نیاز دارند باید دوباره به اینترنت اکسپلورر روی بیاورند.

گرچه فرض می‌کنیم مایکروسافت روشی را تعبیه کند تا کاربران بتوانند خیلی راحت بین هر دو مرورگر ویندوز 10 سوئیچ کنند. مثلا وقتی کاربری خواست در مرورگر اسپارتان به یکی از سایت‌های قدیمی دسترسی داشته باشد، پیامی برای او نمایش داده شود که با انتخاب گزینه مورد نظر بلافاصله این سایت روی اینترنت اکسپلورر باز شود البته مشابه اجرای وب‌سایت با فشردن دکمه ویژه در ویندوز 8.1 که Modern IE نیست. البته هنوز این موضوع در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و باید منتظر باشیم تا ببینیم تدبیر مایکروسافت در این بخشی چیست.

تا اینجا پاسخ بخش دوم سوالات ما نیز مشخص شد. پروژه اسپارتان نسخه به‌روزشده اینترنت اکسپلورر نیست و با اینکه موتور اج از موتور ترایدنت متولد شده ولی خودش به عنوان یک موتور مستقل شناخته می‌شود و دیگر نمی‌توانیم آن را نسخه دستکاری شده ترایدنت بدانیم. قطعا IE به حمایت خودش ادامه می‌دهد و اگر بخواهیم درباره آن نظر بدهیم باید بگوییم احتمالا دیگر نسخه‌ای از این مرورگر را نخواهیم دید و تغییرات مهمی روی آن صورت نخواهد گرفت. البته همچنان آپدیت‌های امنیتی برای آن منتشر می‌شود ولی از نظر قابلیت‌های جدید همه چیز برای اسپارتان است.

خوشبختانه بخش مهمی از ابهامات پیرامون پروژه اسپارتان روشن شد و اکنون زمان آن رسیده که به سراغ بخش سوم سوالات برویم. موتور اج در مقایسه با ترایدنت چقدر سریعتر است؟ تا چه اندازه باعث می‌شود اسپارتان در مقابل رقیبش سریعتر عمل کند؟ فرض کنیم که مایکروسافت درباره ویندوز 10 برای تمامی کامپیوترهای شخصی صحبت کرده است، آیا هر دو مرورگر اسپارتان و اینترنت اکسپلورر در ویندوز 10 موبایل هم وجود خواهد داشت؟ و یک سوال بسیار مهم اینکه در نهایت ردموندی‌ها چه نامی را برای پروژه اسپارتان انتخاب خواهند کرد و آیکن آن چه شکلی خواهد بود؟

خوب، جواب این سوالات فعلا دست مایکروسافت است و به نظر می‌رسد باید از آنها بخواهیم زودتر تکلیف ما را روشن کنند!

نگران نباشید. قطعا خیلی زودتر از آنچه تصور کنید به جواب‌هایتان خواهید رسید. پروژه اسپارتان در نسخه بیلد بعدی وارد پیش‌نمایش فنی ویندوز 10 خواهد شد و بسیاری از ابهامات نسل بعدی مرورگر مایکروسافت در تست‌های واقعی روشن می‌شود. فعلا می‌توانید در ویدئوهای منتشر شده از مرورگر اسپارتان بیشتر با آن آشنا شوید و منتظر اخبار بعدی پی سی مرورگربمانید.

 

 

 

 

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

مرجع دانلود مرورگر و افزونه حقوق مطالب، تصاوير و طرح قالب براي سايت p30mororgar محفوظ است.
.Copyright © 2012-2024 p30mororgar.ir All rights reserved
پي‌سي‌مرورگر حامي خليج فارس