پی سی مرورگر

!آنلاین، بدون نگرانی، مرورگر خود را امروز به‌روزرسانی کنید

محافظت کامپیوتر از بدافزارها و تهدیدات اینترنتی و انتخاب بهترین آنتی ویروس ها

Admin14 آگوست 2013 آموزش آنتی ویروس ها امنیت

در درس قبل درباره مواردی مانند «اتخاذ یک طرز فکر و رفتار امن تر»، «شناخت تهدیدات اینترنتی»، «ایمنی و حفظ حریم خصوصی در اینترنت»، «جست و جو یا گوگل کردن نام خودتان»، «رمز های عبور – اولین مرحله از امنیت در دنیای وب»، «اشتباهات متداول در انتخاب رمزهای عبور» و «استفاده از نرم افزارهای مدیریت رمزهای عبور» صحبت کردیم که می توانید از این لینک به آن دسترسی داشته باشید.

ویروس ها، تروجان ها، کرم ها، جاسوس افزارها و غیره همه بدافزارهایی هستند که کامپیوتر ما را تهدید می کنند. همه ما می دانیک که باید از کامپیوتر خود محافظت کنیم، اما با تعداد زیادی از آنتی ویروس ها و نرم افزارهای امنیتی موجود در بازار کدام یک را باید انتخاب و بر روی کامپیوتر خود نصب و استفاده کنیم؟

در این درس خواهید آموخت که چه نوع آنتی ویروسی برای کارهای روزمره و کامپیوتر شما نیاز است، و چه نوع محافظتی برای شما ضروری است. در ادامه خواهید آموخت چگونه از اطلاعات خود نسخه پشتیبان تهیه کنید و اطلاعات بیشتری از نرم افزارهای امنیتی دریافت خواهید نمود.

چه نوع حفاظتی برای سیستم شما نیاز است؟

بهترین دفاع در برابر تهدیدات اینترنتی یک آنتی ویروس خوب است. نرم افزار آنتی ویروس می تواند شما را از فایل های آلوده پیوست شده به ایمیل ها، وب سایت های ویروسی، کرم های اینترنتی، نرم افزار های جاسوسی و غیره محافظت کند. صدها نرم افزار ضدویروس در اینترنت و بازار وجود دارد که می تواند انتخاب یک محصول خوب و مناسب با کار خودمان را دشوار کند. بنابراین ما اطلاعاتی را که شما برای انتخاب آنتی ویروس و نرم افزارهای مرتبط نیاز دارید در اختیار شما قرار می دهیم تا تمرکز بهتری برای دانستن نیاز و انتخاب یک برنامه خوب داشته باشید.

حفاظت چندگانه

حفاظتی که برای کامپیوتر خود درنظر می گیرید باید شامل سه مولفه زیر باشد:

 • آنتی ویروس – محافظت در برابر ویروس ها
 • آنتی اسپای ویر – محافظت در برابر نرم افزارهای مخرب که ممکن است بدون اجازه و بطور پنهانی به جمع آوری اطلاعات و داده ها از کامپیوتر ما اقدام نمایند.
 • فایروال – دیواری در برابر تهدیداتی که می خواهند از طریق اینترنت به کامپیوتر شما دسترسی پیداکنند.

برخی از برنامه های امنیتی موارد مختلف دیگری را برای محافظت از شما ارائه می دهند، اما این سه مولفه جزء موارد اصلی است که حتما باید به آنها توجه داشته باشید.

بسته های امنیتی

بسیاری از کمپانی های عرضه کننده آنتی ویروس هردو شکل از نرم افزارهای امنیتی یعنی، آنتی ویروس های تک و بسته های امنیتی شامل آنتی ویروس و چند برنامه امنیتی دیگر را ارائه می دهند.

 • بسته های امنیتی: بسته های امنیتی معمولا برای مدیریت آسان تر بوده و روش ها و زیربرنامه های امنیتی مختلفی را برای محافظت از کامپیوتر ارائه می دهند. همچنین این نرم افزارها برای افراد مبتدی بسیار مناسب هستند. با این حال همیشه داشتن امکانات اضافه به معنی بهتر بودن آن برنامه نیست. چه بسا امکانات اضافه بدون کاربرد یا استفاده های بسیار کم تنها به کند شدن زمان پردازش و پایین آمدن کارایی کامپیوتر شما بیانجامد.
 • نرم افزار های مستقل: معمولا کاربران حرفه ای تر ترجیح می دهند از نرم افزارهای تک کاره استفاده کنند تا جزء جزء برنامه های مورد نیازشان را از بهترین ها انتخاب و استفاده نمایند. البته این کار نیاز به نسب چندین نرم افزار و تنظیمات بسیاری است.

مواردی که قبل از انتخاب نرم افزار امنیتی باید به آنها توجه کنید

بررسی کامپیوتر

اگر به تازگی کامپیوتر خریده باشید، حتما نرم افزارهای نصب شده بر روی کامپیوترتان را چک کرده و یا از فروشنده درباره آنها سوال کنید. برخی قطعات سخت افزاری ممکن است با نرم افزارهای امنیتی ارائه گردند و فروشنده این نرم افزارها را برروی سیستم عامل شما نصب کرده باشد. این نرم افزارها ممکن است کاملا رایگان یا دارای طول دوره استفاده محدود باشند. سیستم عامل های ۷ و Mac OS X دارای دیواره های آتش داخلی هستند، با این حال آنها کاری نمی کنند مگر اینکه روشن باشند!

به علاوه مرورگرهای شما نیز تنظیمات امنیتی دارند که می توانید آنها را مرور کنید. برای انتخاب آنتی ویروس جدید خوب است که برنامه های خود را کنترل کرده و نیازمندی خودتان را از برنامه های امنیتی مشخص کنید و ببینید به چه برنامه های امنیتی نیاز دارید.

برنامه های رایگان در مقابل نرم افزارهای غیررایگان

برنامه های امنیتی رایگان مختلفی در دسترس قرار دارند که می توانند موارد مختلفی از جنبه های امنیتی کامپیوتر شما را محافظت نمایند. بسیاری از این نرم افزارهای رایگان نسخه های محدود شده برنامه های غیررایگان هستند که کمپانی ها با امید اینکه شما آنها را به نسخه های بالاتر بروزرسانی کرده و نسخه های بالاتر را خریداری کنید آنها را ارائه می دهند. از جنبه های منفی این آنتی ویروس ها نداشتن پشتیبانی های تلفنی و آنلاین است که معمولا توسط ما ایرانی ها کمتر استفاده می گردد، همچنین برخی محدودیت ها در برنامه، برای مثال غیرفعال شدن اسکن ایمیل ها و غیره.

کاربران سیستم عامل های مکینتاش

بسیاری از کاربران سیستم عامل های مک بر این باورند که مکینتاش ها ویروس نداشته و یا ویروسی نمی شوند، دلیل آن تعداد کم ویروس های نوشته شده برای مک است اما این بدان معنی نیست که برای این سیستم عامل ها ویروسی وجود ندارد. بر طبق این باور بسیاری از کاربران این سیستم عامل ها از آنتی ویروس و نرم افزارهای امنیتی استفاده نمی کنند. با این حال امروزه ویروس های مک بیشتر و رایج تر شده اند. بسیاری از کاربران حرفه ای استفاده کننده از مک توصیه به استفاده از نرم افزارهای آنتی ویروس و همچنین روشن کردن دیواره آتش این سیستم عامل می کنند.

Scareware

لینک های مخرب نمایش دهنده هشدارهای مختلف امنیتی به یکی از محبوب ترین تاکتیک های مجرمان اینترنتی تبدیل شده اند. این هشدارها شما را از ویروس های کامپیوتری که به ادعای آنها در کامپیوتر شما وجود دارند می ترسانند و شما را تشویق به کلیک بر روی لینک مورد نظرشان و دانلود نرم افزار ارائه شده خودشان می کنند. آنها شما را از وجود ویروس های موجود بر روی کامپیوترتان می ترسانند اما درواقع این ویروس ها وجود خارجی نداشته و شما بر روی لینک برنامه های مخرب کلیک کرده و آنها را دانلود خواهید کرد.

واژه ای که برای این نوع از تهدیدات استفاده می شود Scareware یا ترس افزار است. Scareware ها همچنین برای معرفی خود از تبلیغات گوناگون در سایت های مختلف استفاده می کنند. پس برای انتخاب و دانلود برنامه ها حتما در سایت های معتبر به تحقیق بپردازید و برنامه های خودتان را از سایت های معتبر دانلود و استفاده کنید. همچنین همیشه به یاد داشته باشید که هر اخطاری از طرف مرورگر یا ایمیل شما مبنی بر وجود ویروس برروی کامپیوتر شما ساختگی و جعلی است.

چگونه به انتخاب بهترین آنتی ویروس بپردازیم

اکنون که شما نیازهای خودتان را شناخته و ارزیابی کرده اید، و می دانید برنامه های مستقل امنیتی مورد نیازتان است و یا بسته های امنیتی، می توانید به تحقیق در باره بهترین نرم افزار مورد نیازتان بپردازید. در زیر به برخی مسائل اساسی برای راهنمایی انتخاب بهتر نرم افزارها اشاره کرده ایم.

جستجو و مطالعه مقالات مختلف مقایسه ای

در اینترنت به جستجوی مقاله های مقایسه ای بین آنتی ویروس ها بپردازید. هزاران مقایسه میان آنتی ویروس ها انجام شده است که شما را در انتخاب بهترین نرم افزار راهنمایی خواهند نمود اما قبل از شروع به مطالعه به یاد داشته باشید که مقالات سال جاری را مطالعه کنید. همچنین مقالات سایت های معتبری مانند CNET و toptenreviews و غیره را بخوانید. اگر آشنایی با زبان انگلیسی ندارید سایت های فارسی زبان مختلفی وجود دارد که مقالات این سایت ها را ترجمه و ارائه می دهند.

کنترل امکانات و مزایا

یک آنتی ویروس خوب باید از امکانات زیر برخوردار باشد، پس در انتخاب خود حتما به این موارد دقت نمایید:

 • محافظت زنده یا محافظت آنی: به این معنی که آنتی ویروس همیشه روشن و درحال مانیتورینگ و بررسی فعالیت ها و پردازش هاست.
 • بروزرسانی خودکار: آپدیت خودکار آنتی ویروس برای محافظت در برابر ویروس های جدید.
 • آنالیز اکتشافی: بررسی فایل ها برای یافتن ویروس های ناشناخته طبق الگوریتم های کشف ویروس های ناشناخته.

راحتی کار با نرم افزار

مشخص کنید کار با نرم افزار انتخابی شما از لحاظ راحتی نصب، کار، مدیریت و تنظیمات و بروزرسانی در چه حدی است. برخی از نرم افزارها برای استفاده نیاز به دانش بیشتری دارند. اگر کاربر مبتدی هستید حتما به این مسئله توجه نشان دهید. آنتی ویروس هایی که کار با آنها ساده تر است در سایت خود برای نصب و استفاده با استفاده از اسکرین شات های مختلف به آموزش کلیه مراحل پرداخته و این مراحل نیز به سادگی در نرم افزار گنجانده شده اند.

پشتیبانی نرم افزار

اگر تصمیم به خرید آنتی ویروسی گرفته اید بهتر است از شرکتی خریداری کنید که پشتیبانی های مختلف تلفنی و آنلاین را برای نرم افزارهایش ارائه دهد. متاسفانه برای ارتباط مستقیم با شرکت های اصلی معمولا دچار مشکل هستیم برای همین از نمایندگانی خرید کنید که پشتیبانی خوبی برای نرم افزارهای خود ارائه می دهند.

یکی از نسخه های رایگان نرم افزار انتخابی را تست کنید

یک نسخه رایگان از نرم افزاری که مورد علاقه شما واقع شده و دوست دارید از آن استفاده نمایید را دانلود و نصب و امتحان کنید. کلیه امکانات آن را چک کنید، راحتی کار و تنظیمات را مرور کنید، خواسته های خودتان از یک نرم افزار خوب امنیتی را مرور کنید، اگر نیازهای شما را تحت پوشش قرار داده و از این لحاظ مشکلی وجود ندارد برای تهیه نسخه اصلی اقدام کنید.

استراتژی استفاده از آنتی ویروس ها

مهمترین مسئله در استفاده از آنتی ویروس جدید این است که آنتی ویروس شما تنها زمانی خوب است که با آخرین بروزرسانی ها، آپدیت شده باشد. موارد زیر را برای استفاده صحیح و بهتر از آنتی ویروستان مورد نظر داشته باشید:

 • مطمئن شوید که بروزرسانی خودکار در نرم افزار امنیتی شما روشن باشد.
 • اخطارهای مختلف برنامه را نادیده نگیرید. اگر زمان استفاده از برنامه شما به اتمام برسد دیگر بروزرسانی های جدید به دست شما نخواهد رسید.
 • ممکن است در زمان هایی نیاز به غیرفعال کردن آنتی ویروس باشد، همیشه بعد از انجام کارها یادتان باشد که آنتی ویروس خود را دوباره فعال کنید.
 • اگر بخواهید آنتی ویروس جدیدی را نصب و استفاده کنید حتما یادتان باشد که آنتی ویروس قبل را بطور کامل حذف کنید.

درس های بیشتر برای حفظ امنیت کامپیوتر

در زیر نکات بیشتری برای حفظ امنیت و سلامت کامپیوتر ذکر شده که رعایت آنها باعث فعالیت بهتر کامپیوتر خواهد بود:

ری استارت کردن کامپیوتر در زمان های مختلف: برخی از ما ممکن است از کامپیوتر خود بطور مداوم استفاده نماییم اما بهتر است حداقل در هر هفته یک بار کامپیوتر را روشن و خاموش نماییم تا اگر بروزرسانی نیاز به ریست سیستم عامل داشته باشد برروی کامپیوتر اعمال گردد.

نصب بروزرسانی های نرم افزارهای دیگر سیستم عامل: زمانی که سیستم عامل شما را از وجود بروزرسانی جدید در نرم افزارها مطلع می کند آن را دانلود و نصب کنید. بروزرسانی های نرم افزارهای برای رفع باگ ها و نواقص امنیتی نرم افزار و سیستم عامل نوشته می شوند که باعث محافظت شما از تهدیدات جدید می گردد.

اسیتفاده از سیستم ریستور: اگر از بروزرسانی استفاده کرده که سیستم عامل شما را دچار مشکل کرده است از سیستم ریستور استفاده نمایید. سیستم ریستور به شما اجازه می دهد تا کامپیوتر را به زمانی ببرید که این مشکلات وجود نداشته است.

 

:: اگر به لینک غیر فعالی برخوردید یک دیدگاه ارسال کنید تا ظرف چند ساعت فایل دوباره آپلود بشود ::

راهنمای دانلود

1– جهت دریافت فایل های سایت حتما از نرم افزار IDM یا نرم افزار های مشابه استفاده نمایید.

2– جهت خارج کردن فایل های از حالت فشرده از نرم افزار WINRAR استفاده نمایید

3– با ثبت نظر خود میزان رضایت خود را از سایت و مطلب اعلام کنید

4– در صورت خرابی لینک دانلود مشکل را در قسمت نظرات همان پست اعلام کنید تا 48 ساعت بعد همکاران ما رسیدگی میکنند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

مرجع دانلود مرورگر و افزونه حقوق مطالب، تصاوير و طرح قالب براي سايت p30mororgar محفوظ است.
.Copyright © 2012-2024 p30mororgar.ir All rights reserved
پي‌سي‌مرورگر حامي خليج فارس